ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Как може да се разбере кой е съотвестващия цвят по Panton на определени, предварите...
Може ли да се запише файл работен в Indesign версия CS3, за версия CS2?
Какъв файл /pdf или postscript/ е за предпочитане да използваме при работа с печатн...
Статии
Обратимо изменение на цвета при мастилата, пигментите и наноструктурит...
На книга да се уча, добро да сполуча
ПРИРОДАТА НА ЦВЕТОВЕТЕ

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: „Зелените“ фактури и наистина ли отказът от ...
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 09:47 
Старо куче - медалист
Аватар

„Зелените“ фактури и наистина ли отказът от печатна фактура е еко?
Вторник, 9 Ноември 2010 ( прочетена пъти)
В последната година мобилните оператори, доставчици на комунални услуги /ВИК и електроразпределителните дружества/ и банките поканиха клиентите си да се откажат от хартиените фактури, за да запазят околната среда.

На пръв поглед звучи напълно логично, но дали доставчиците не прехвърлят печата върху клиентите си, намалявайки собствените си разходи. Или поне до този момент, екологичният проблем се разтоварва извън офиса на доставчика, а клиентите трябва да търсят решенията сами. Така ли е в действителност или ефектът не е върху околната среда, а върху разходите на доставчиците? Да видим.

Целият текст.

Върнете се в началото

Заглавие: Re: „Зелените“ фактури и наистина ли отказът от ...
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 11:04 
Гърмян заек
Аватар

Някъде някой дали е изследвал въглеродния и водния отпечатък на електронния документ? На интернет трансакцията?
Електромагнитния смог, който ни обгръща без да го усещаме, също дава своя принос в замърсяването на средата.
Едно независимо съпоставяне на тези измерители на замърсяването и вложения еко-ресурс при различните начини на документиране ще ни ориентира за реалната стойност на информационното развитие.
Бихме могли да сравним и еко-цената на електронната и хартиената книга. Много любопитно е какъв ще бъде резултата.
По-скоро маркирам въпроси, на които, поне аз, не знам отговорите.
Привърженик съм на тезата, че основното рекламно послание, съдържащо се в краткото име "Еко-фактура", не стъпва на доказани факти.

В публикацията точно е отбелязано, че разходите за архивиране се прехвърлят на крайния потребител.
Цената на софтуера и на транзакцията също са съществени.
Към момента преноса на пакет документи е между 15 и 20 стотинки. Доскоро такава цена се плащаше за един документ.
Онлайн-издаването на фактура също е някъде там.
Формуляр А4 на вестникарска хартия струва 1-2 стотинки. Разпечатка на лазерен принтер - 3-4 стотинки.
Другояче казано - разходите на потребителя за издаване на електронни документи според мен са доста по-големи от тези за традиционните.
Въпросът за цената на документооборота (транспорта) на тези документи също е на кантар.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 11:38 
Гърмян заек
Аватар

Нещата в никой случай не са еднозначни.Действително има върху какво да се помисли. Кампаниите от този сорт, които включваха и раздаване на листовки, на хартия, която едва ли е рециклирана, които да убедят потребителите да се откажат от електронната фактура са по-скоро рекламен трик, отколкото сериозно начинание.

Естествено е и, че доставчиците на услугите са по-загрижени за намаляването на разходите си, отколкото за околната среда, но начинът на поднасяне на информацията от тях е, меко казано, едностранчив. Все пак интернет, например е сред най-големите косвени източници на парникови газове, заради консумацията на енергия.

Както каза и Ash, ще е интересно да можем да сравним пряко стойността и ефектът еърху околната среда на електронната и на хартиената версия на фактурите, както и на други продукти.

Като цяло, съм за подобни начинание, но конкретно това ми се видя доста кухо. Примерно, полиетиленовите торби, които не са биоразградими, са далея по-сериозен проблем за природата, а вече гоодини наред никой нищо не направи по въпроса. Тепърва започват някакви начинания в тази посока, дано помогнат за намаляване на популацията на пликчетата, че ми омръзна да пърхат по улиците и да гнездят по дърветата. :lol:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 12:51 
Гърмян заек
Аватар

Ами като за начало отговорът тръгва от крайния резултат - кога и къде се печата.
Защото на мене, като физическо лице фактура не ми трябва. Не ми трябва и касова бележка даже.
Но пак на мене, като фирма, ми трябва поне едно копие от фактурата. Понякога ми искат и касова бележка, та си обясняваме, че при електронно банкиране малко трудно става. После си разпечатвам и платежни и т.н. Та печат си пада и хартия, тонер, енергия и т.н. си вървят.
Но от гледна точка на икономиката това е по-доброто решение, защото фирмените документи се съхраняват и после са лесни за рециклиране, докато личните отиват обикновено направо в кофите и рециклирането им е практически изгубено. От там и съответните загуби. И като се мултиплицира съответния милион пъти си е значителна загуба.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 18:45 
Старо куче - медалист
Аватар

Аз пък съм в шок от разговора ми с един от доставчиците на услугата ел. фактура.
Въпреки, че навсякъде са публикували ползите от продукта си, никъде не пише как да си организираме архива, ако получаваме фактурите в системата на конкурентни фирми. Все пак, аз като получавам фактура не мога да задължа човека, с който работя да ползва системата, която аз ползвам. Мале мила, само дето не ме увика младежа от маркетинга, че те не поемат никаква отговорност. Питам ги как в такъв случай да си организираме нещата, за да не печатаме, обаче не - пак плочата, че те гарантират тяхното, а като не им ползваш системата, изобщо не си техен проблем. Май борбата при тези фирми е безмилостно жестока, а екологично чистата фактура е просто фраза, лепната за благозвучие.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 19:36 
Старо куче - медалист
Аватар

А кой е автор на статията, че не мога да видя?
И определено бъдещето е на електронните фактури - проблемите, които описвате, ще бъдат решени в доста скоро време. Разбира се че е абсолютно безмислено за един мобилен оператори да пуска хартиена разпечатка и това определено спестява хартия - а щом се спестява хартия, значи се спасява природа - това е неоспоримо.
Проблема в момента е софтуерния хаос - но съм сигурен, че този проблем ще бъде разрешен в обозримо бъдеще - е не в България разбира се.
За пример ще ви дам Естония - страната с най-развитото електронно правителство от бившия комунистически блок:
Цитат:
Подписването в Естония също става с електронен подпис, но електронният подпис не се купува, а е вграден чрез чип в личната карта на всеки гражданин. Естествено, това позволява многобройни употреби на личната карта. Например, Естония е първата страна, в която е възможно гласуване по интернет за всички. Също така, в Естония вече няма билети за автобус - човек ползва за тази цел личната си карта.

Всичко е въпрос на политическа воля - каквато в България просто няма - за лобизма няма да отваряме темата :twisted:
А за електронните книги - колкото и да е замърсяващо производството
на устройствата, не може да се сравни по никакъв начин с ефекта от изсичането на дърветата за отпечатването 10-те хиляди книги които може да побере.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 19:45 
Старо куче - медалист
Аватар

awi, аз съм. Или поне аз събрах инфото на едно място. :oops:
Както знаеш, аз винаги съм на страната на дигиталните технологии и едва ли има човек с ума си, който да вярва, че нещо ще ги спре. Просто е дразнещо как всеки лепи етикет "еко", а всъщност това му е последното в списъка. Няма лошо да използваме всички бизнес възможности, ама като декларираш, че си еко, поне бъди наистина такъв. :wink:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 21:37 
Гърмян заек
Аватар

awitohol написа:
...
И определено бъдещето е на електронните фактури - проблемите, които описвате, ще бъдат решени в доста скоро време. Разбира се че е абсолютно безмислено за един мобилен оператори да пуска хартиена разпечатка и това определено спестява хартия - а щом се спестява хартия, значи се спасява природа - това е неоспоримо.
Проблема в момента е софтуерния хаос - но съм сигурен, че този проблем ще бъде разрешен в обозримо бъдеще - е не в България разбира се.
...
А за електронните книги - колкото и да е замърсяващо производството на устройствата, не може да се сравни по никакъв начин с ефекта от изсичането на дърветата за отпечатването 10-те хиляди книги които може да побере.

Когато някой каже, че нещо е неоспоримо, обикновено там е гвоздея.
Оспоримо е, според мен. Затова ми хареса темата.

По повод последния абзац, който запазих от цитата.
Че нали точно за това става дума? Вече има универсални измерители на еко-цената, споменах ги в първия пост. Това, което би ме убедило е сравнението да става с тях.
Останалото е алабалистика.
В статията са споменати интересни неща за екологията в хартиеното производство. Някой може ли да даде инфо за екологията на един силициев чип, например? Интел с какво радва еколозите?
Нищо лично, но бих се зарадвал ако линкът от тази тема стигне "до когото трябва" - някой еколог, примерно...
С кожата си усещам, когато силни каузи се използват за корпоративни интереси. Според мен наблюдаваме точно това.

За софтуерния хаос смятам, че стандартът ЕДИФАКТ работи от десетилетия и GS1 е с голям принос за развитието на търговията и комуникациите - GS1 създаде EAN и GLN.
У нас само две фирми работят с ЕДИ - Аксиор и Елтрейд. Опитът ми е с Елтрейд и нещата са направени добре.
Прочее, много софтуерни фирми приеха предизвикателството на ЕДИ и интегрират своите складови и счетоводни пакети с него.
Съответно - предоставящите услугата "е-фактура" търчат след тях и твърдят, че могат и без ЕДИ. Да, ама... (виж статията) :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 00:26 
Срамежлив

А защо свеждате въпроса само до отделния лист на отделния потребител? Към "отказаната" фактура трябва да се добави и спестения плик, спестения транспорт и енергия за да достигне фактурата до своя получател.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 10:25 
Гърмян заек
Аватар

greeny написа:
А защо свеждате въпроса само до отделния лист на отделния потребител? Към "отказаната" фактура трябва да се добави и спестения плик, спестения транспорт и енергия за да достигне фактурата до своя получател.

Всичко това е така. Няма нищо лошо в електронната фактура. Мисълта ми беше по-скоро, че нещата тук далеч не се правят с мисъл за екологията, а по-скоро с цел спестяване на разходи и някаква реклама, която се съмнявам, че впечатлява особено много хора на местна почва.

Освен това, има немалко хора, които трудно се оправят с тези технологии, особено тук. Дефакто те са поставени в положението да плащат допълнително, или да не получават пълна информация за какво всъщност си плащат. Това също не ми се струва коректно.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 10:28 
Старо куче - медалист

greeny, само не ми казвай, че това със спестения плик и спестения транспорт фирмите го правят заради природата, а не заради собствените си финансови резултати! ;-)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 10:37 
Срамежлив

не казвам, че е заради природата. но в крайна сметка важен е резултата. :wink:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 11:13 
Старо куче - медалист
Аватар

greeny написа:
не казвам, че е заради природата. но в крайна сметка важен е резултата. :wink:

Добре де, какъв е резултатът? Мобилният оператор си разтоварва отговорностите за сметка на клиента. Те може и да не разпечатват вече, но аз съм длъжна да разпечатвам, защото данъчните много от екология не се интересуват. Отделно, че милионите листовки и винили, които отпечатаха мобилните оператори, за да ме поканят да участвам в спестяването на техните разходи, изобщо не са еко. Май винилите не са и годни за рециклиране? А и да са, едва ли някой си е направил труда.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 11:49 
Срамежлив

когато говорим за фирмена фактура естествено ще си я разпечаташ. обаче има хиляди частни абонати на услуги, за които не е необходим хартиен документ - проверяваш си в интернет или получаваш sms - според случая. естествено има и хора, за които не го ли пипнат на хартия значи го няма.
друг е въпроса за кампаниите, винилите и т.н. - за да е на пазара една компания е необходима реклама (дори и в криза). в случая рекламирането на отказа от фактури е повод за реклама. просто вместо да ни рекламират поредния "невероятен, уникален...." артикул или услуга използват актуалната в момента тема за екологията.
а доколко са отговорни е вече друг въпрос. по принцип има компании (в едни други държави), които независимо от дейността си отделят средства за подпомагане на еко проекти.
давам си ясна сметка, че от раз нещата няма да се оправят. хубаво е, обаче, че за това се говори, започва да се превръща в мода и ни остава надеждата, че ще се превърне и в модел на поведение, а не само за сезон-два.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 12:07 
Старо куче - медалист

Да ви кажа, всичкото зелено в този случай е пиар със съвсем други цели. Ако наистина им пукаше за резултата, нямаше да ни убеждават да се откажем, щяха просто да отменят хартиените фактури. Просто е, нали? Щом е законно, защо просто не го направят? Ама не, друго си е да си правиш на загрижен и да търсиш съпричастност. Защото ако го инициират те, потребителят ще им поиска спестените пари за себе си (тези пари със сигурност са му калкулирани в месечния абонамент, нали така), още повече те увеличават неговите разходи. А сега го убеждават сам да си го вкара, за да не ги обвинят в изнасилване ;-)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 12:14 
Старо куче - медалист
Аватар

greeny написа:
... в случая рекламирането на отказа от фактури е повод за реклама. просто вместо да ни рекламират поредния "невероятен, уникален...." артикул или услуга използват актуалната в момента тема за екологията.

След подобна тема пък и преди това за мен е анти реклама. Отделно по този начин залъгват хора с по 5 лв месечни абонаменти или такива на предплатени карти(даже и за тях не съм сигурен че ги интересува еко идеята). Фирмите, които правят не малък оборот явно не са им приоритет.

Това, че в България крайният клиент(баба Вуна от Патреш) не се интересува от разходни бележки (фактури) си е само за нас и нашето законодателство.

Явно е , че зелените кампаниите изглеждат опорочени, когато при резултата от тях се отчитат само и единствено спестени разходи без явна(публично показана) инвестиция в екологията. Тогава не трябва да се наричат 'Зелени" , а просто икономии, в които няма нищо срамно да си ги признаеш. Хайде да не ни правят на чак толкова тъпи.

То е ясно, че като крайна цел тоталната дигитализация ще реши много еко проблеми, ама до тогава почвам да намразвам зеленото, чак ми иде да сменя на форума цвета....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 12:19 
Срамежлив

за добро или лошо живеем в свят, в който всичко е пиар. а фактурите, вероятно, не могат просто да ги отменят - веднага ще скокнем, че си ги искаме и че не ни дават право на избор. друг е въпроса, че ние сме в правото си да поискаме и редуциране на сметката. не че някой ще ни я намали. :lol:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 13:07 
Старо куче - медалист
Аватар

greeny написа:
за добро или лошо живеем в свят, в който всичко е пиар.

Тъй де, затова и ние като потребители е добре да мислим малко по-критично и да си търсим правата понякога. То, ясно че българинът е над тия неща, ама... Защото е много лесно да започна да си изхвърлям боклука в двора на съседа и после да обяснявам колко чистичък, подреден и ЕКО е моят. :mrgreen:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 13:28 
Срамежлив

тъй, тъй...
аз понеже съм от онзи застрашен от изчезване вид - идеалистите, все се надявам, че като не си лицемерен - първо пред себе си, после и пред околните - нещата може и да се случат. някой ден.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 14:36 
Старо куче - медалист
Аватар

Само си чешем езиците с тая екологичност на фактурите - на фона на една супер явна измама, коятто тече от години в България - знаете ли какви са задълженията на фирми като Екобулпак, Репак и прочие - ако си производител на каквото и да било нещо, което подлежи ни опаковане плащаш екотакса в министерството или плащаш на някоя от тези фирми да се занимава със събиране и рециклиране на опаковки. Държавната такса е в пъти по-висока и затова никой не я плаща, а плаща на тези фирми - да сте видяли някъде читаво обслужвана кофа за рециклиране на отпадъци?? А знаете ли за какви суми иде реч всяка година?
Първия абзац
Този скандал помните ли го? Ако не се беше случил нямаше да има все още нито една зелена кофа - ако се поровите, може да видите коя организация, колко кофи е длъжна да постави - ако си изпълняваха задълженията всички кофи за боклук в България щяха да са подменени.
Всяка държава изисква плащане на екотакси - въпроса е как се оползотворяват събраните от тези такси пари - това е същността на проблема.
Ето ви един начин да се измери "екологичността" на една електронна книга с 10 000 заглавия в нея - сравнете парите за екология, които са платени за производството на четеца и екотаксата на 10 000 тома хартиени книги - може да се добие известна представа.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа